Hagastaden först i Sverige med klimatoptimerade betongrör

Branschnytt

Ett projekt i Hagastaden, Stockholm, blir först i Sverige att använda betongrör tillverkade med Evozero-cement. Jämfört med traditionella betongrör innebär det en besparing på nästan 70 kilo koldioxid per meter rörledning. För en stadsdel som ska rymma 6000 bostäder och 50 000 arbetsplatser blir den totala klimateffekten betydande.

Text/Redaktionen Cirkulation

Under våren har S:t Eriks fabrik i Hjällbo producerat, och levererat, de första rören med Evozero-cement från Heidelberg Materials Cement Sverige, till Hagastaden i Stockholm, det meddelar bolaget i ett pressmeddelande. Skanska tillsammans med Stockholms Stad är först i Sverige med att välja betongrör med Evozero-cement i projektet Hagastaden.Jämfört med S:t Eriks standardprodukt görs en ytterligare besparing på nästan 70 kg koldioxid per meter rörledning.

Du behöver ha ett abonnemang för att läsa hela texten

För att kunna läsa texten behöver du ha ett aktivt abonnemang på VA-tidskriften Cirkulation, och registrerat ett personligt inloggningskonto.

Läs mer om våra abonnemang

Har du redan ett inloggningskonto? Klicka här