Roland Andersson är gruppchef vid VA-­verken i Ängelholm. Kollegan Tommy Mattsson, är driftstekniker. FOTO: Joakim Rådström

När avloppet tar hjälp av tyngdlagen

Cirkulation 7/26

En vanlig dykarledning är energisnål men riskerar att slamma igen. En pumpstation håller flödet uppe, men kräver el och tillsyn. En föga känd lösning kombinerar istället självfall med korta, dagliga renscyklar med hjälp av tryckluft. Cirkulation har besökt anläggningar med så kallade passivpumpsystem i Ängelholm och Helsingborg.

Text/Joakim Rådström

Anläggningen ligger vackert inbäddad i skånsk sensommargrönska — ek, bok, och ned mot åstranden vassruggar i täta bestånd.

Du behöver ha ett abonnemang för att läsa hela texten

För att kunna läsa texten behöver du ha ett aktivt abonnemang på VA-tidskriften Cirkulation, och registrerat ett personligt inloggningskonto.

Läs mer om våra abonnemang

Har du redan ett inloggningskonto? Klicka här