FOTO: Water Wise Societies

Water Wise Societies och VA-Syd söker innovativa lösningar för lustgasmätning

VA-aktuellt

Under ett unikt matchningsevent söker VA Syd genom Water Wise Societies innovatörer som kan bidra med lösningar kring detektion och destruktion av lustgasutsläpp från reningsverk.

Text/Redaktionen Cirkulation


VA Syd söker hjälp och idéer för att hantera lustgasutsläpp från avloppsreningsverk. Den 10 december hålls ett matchningsevent i Linköping där innovatörer får presentera sina lösningar för VA Syd.

Matchningseventet genomförs inom Innovationsverkstaden, en del av Water Wise Societies som ska underlätta innovation och samarbete. Innovationsverkstaden är tänkt att överbrygga gapet mellan behovsägare, innovativa företag, myndigheter och akademi för att snabbare utveckla och implementera nya vattenlösningar. Metoden är workshops, pitchar och möten, med målet att identifiera möjliga projekt för vidareutveckling. Tanken är att Innovationsverkstaden ska bidra till att accelerera omställningen till ett mer hållbart vattensystem.

Du behöver ha ett abonnemang för att läsa hela texten

För att kunna läsa texten behöver du ha ett aktivt abonnemang på VA-tidskriften Cirkulation, och registrerat ett personligt inloggningskonto.

Läs mer om våra abonnemang

Har du redan ett inloggningskonto? Klicka här