Tobias Winqvist vd för Pollex

Branschnytt

Tobias Wingqvist blir ny VD på Pollex. 

Text/Redaktionen Cirkulation

Tobias tar över efter Mattias Höglund, som framöver kommer att fokusera på sin roll som COO i koncernen No Dig Alliance (NDA).

– Förändringen är ett naturligt steg i NDA:s fortsatta tillväxtresa, där vi utvecklar både koncernledningen och koncerngemensamma funktioner. Vi är övertygade om att denna rokad stärker både Pollex och NDA – till gagn för våra medarbetare, kunder och aktieägare, säger Mattias, i ett pressmeddelande.

Tobias Wingqvist är idag vice VD på Pollex och har rollen som Affärsområdeschef för Förnyelse. Vi ser fram emot att välkomna honom som ny VD inom den närmaste månaden.

– Att tillträda rollen som VD känns både roligt och spännande. Det blir inga dramatiska förändringar, men jag får möjlighet att lägga mer fokus på strategiska frågor och långsiktig utveckling, vilket jag verkligen ser fram emot. Det blir ett sömlöst och välkoordinerat skifte, säger Tobias Wingqvist.