Krisberedskap och krigsberedskap

Opinion Cirkulation 3/26

Öppenhet och offentlighetspricip måste prioriteras. Endast kritisk information ska skyddas.

Text/Erik Winnfors Wannberg, chefredaktör

Krisberedskap följer inte samma mönster som krigsberedskap. Inte minst när det gäller kommunikation och information motverkar i viss mån behoven varandra. Det gäller att hitta en avvägning.

En ny klimat- och sårbarhetsanalys från Livsmedelsverket tar upp problem för dricksvattenförsörjningen; torka, värmeböljor, skyfall, ras, skred och översvämningar är några.

Analysen visar också att livsmedels- och dricksvattenförsörjningen är nära sam­manlänkad med andra samhällssektorer och viktiga samhällsfunktioner. I analysen konstateras att de risker som klimatförändringarna ger upphov till är undervärderade i nationellt säkerhetsarbete.

Det finns även en lite gömd nyck­­elmening: »Brist på acceptans för att ändra och minska användningen av dricksvatten hos konsumenter kan också vara en faktor som försvårar åtgärder.«

VA-branschen har på senare år slagits av en välkommen insikt om hot och angrepp från främmande makt. Ett resultat är en instinktiv strypning av information, för att skydda hemligheter.

Detta underlättar dock inte krisberedskapen i de här sammanhangen. För att få förståelse och acceptans för klimat­anpassning krävs tvärtom öppenhet, samarbete och tillitsbyggande mellan kommunala kollegor, myndigheter, forskare, näringsliv, media, allmänhet och politiker. Kunskapsspridning om VA-systemen och tillgänglighet till ansvariga är centralt. Öppenheten och offentlighetsprincipen måste prioriteras. Enbart information som är kritisk ska skyddas.