Maria Kippler, lektor och docent vid Institutet för miljömedicin, Karolinska Institutet. Foto: Andreas Andersson

Fluorid i dricksvatten kan kopplas till sämre kognition hos barn

VA-aktuellt

Höga fluoridhalter kan förekomma i brunnsvatten i Sverige, och i vissa andra länder tillsätter man fluorid till dricksvattnet för att motverka karies. Nu visar en studie från Karolinska Institutet att exponering för fluorid under fosterlivet eller uppväxten kan kopplas till försämrad kognition hos barn. Studien har publicerats i tidskriften Environmental Health Perspectives.

Text/Redaktionen Cirkulation


Fluor förekommer naturligt som fluoridjoner i dricksvatten, men halterna är låga i kommunalt dricksvatten i Sverige. I vissa länder som USA, Kanada, Chile, Australien och Irland är det vanligt att tillsätta fluorid i det kommunala dricksvattnet för att förebygga karies, vanligen runt 0,7 mg fluorid per liter vatten. I Sverige tillsätts aldrig fluorid i kommunalt dricksvatten, men höga fluoridhalter kan förekomma i bergborrade brunnar.

Du behöver ha ett abonnemang för att läsa hela texten

För att kunna läsa texten behöver du ha ett aktivt abonnemang på VA-tidskriften Cirkulation, och registrerat ett personligt inloggningskonto.

Läs mer om våra abonnemang

Har du redan ett inloggningskonto? Klicka här