Elektrolytisk vätgasproduktion med ultrarenat avloppsvatten

Internationell VA-utveckling 4/26

Ultrarenat avloppsvatten med mycket låg konduktivitet kan genom elektrolys producera vätgas, syrgas och värme. Vid ett avlopps­reningsverk kan syrgas användas för oxidation av organiskt material, nitrifikation eller för framställning av ozon. Vätgasen kan utnyttjas för denitrifikation i membranreaktorer och värmen för uppvärmning. Huvudsyftet med elektrolysen är dock att producera energirik vätgas för extern användning.

Text/Hans Holmström

Vätgas kan bildas genom elektrolys av vatten. Om förnybar elektricitet används talar man om grön vätgas. Det finns två metoder att framställa vätgas genom elektrolys – en sedan länge etablerad och en relativt ny:

Du behöver ha ett abonnemang för att läsa hela texten

För att kunna läsa texten behöver du ha ett aktivt abonnemang på Internationell VA-utveckling, och registrerat ett personligt inloggningskonto.

Läs mer om våra abonnemang

Har du redan ett inloggningskonto? Klicka här