VA-tidskriften Cirkulation har startat ett redaktionellt utbyte med Water News Europe. Water News Europe är precis som Cirkulation en oberoende nyhetsförmedlare för VA-sektorn men på internationell bas.
– Vi vill tillsammans undersöka möjligheterna till ett redaktionellt utbyte, så får vi se var det tar vägen. Water News Europe är en seriös nyhetsförmedlare med en inriktning som liknar Cirkulations. De är engelskspråkiga och har en internationell inriktning medan Cirkulation har tyngdpunkten i Sverige, med viss global bevakning, men också med en del läsare i framförallt Norge och Finland, säger Erik Winnfors Wannberg, chefredaktör för Cirkulation.
Precis som Cirkulation drivs även Water News Europe av journalister specialiserade på vattenfrågor.
– Det händer mycket inom vattenområdet, i EU. Genom att arbeta nära tillsammans med vattenjournalister i medlemsländerna så kan vi få en tydlig bild av utvecklingen både inom politiken och hos praktikerna. Samarbetet mellan Cirkulation och Water News Europe ger möjligheter till värdefulla insikter och över-gränsen-perspektiv som kan gynna yrkesverksamma inom VA-området över Europa, säger Esther Rasenberg, chefredaktör för Water News Europe.