Vid översvämningen låg hela reningsverkets område inklusive bassänger under vatten. Nivån är markerad över sockeln på en av byggnaderna. FOTO: Erik Winnfors Wannberg

Reningsverket i Heby säkrat mot översvämningar

Cirkulation 4/26

Lördagen 2 september 2023 stängdes Heby reningsverk av. Under fyra dagar var strömmen frånkopplad vid det centrala reningsverket i samband med över­svämningar. Det var inte ledningsnätet som var problemet. Nu ska bland annat nya skyddsvallar, flytt av elcentral och Struten förhindra att händelsen upprepas.

Text/Erik Winnfors Wannberg

När Cirkulation intervjuade Olle Johansson, driftansvarig för VA-verken i Heby kommun, hösten 2023 så förklarade han vad som hänt: »Jag kom ner till till reningsverket på lördagsmorgonen. Då rann ån över planen framför reningsverket, så att det började rinna in genom dörrar. Därför fick vi fimpa elen direkt. Vi hade en halvmeter vatten i kontrollrum, kök och omklädningsrum i markplan, när det var som högst.«

Du behöver ha ett abonnemang för att läsa hela texten

För att kunna läsa texten behöver du ha ett aktivt abonnemang på VA-tidskriften Cirkulation, och registrerat ett personligt inloggningskonto.

Läs mer om våra abonnemang

Har du redan ett inloggningskonto? Klicka här