Sök
VA-årsboken

Purac AB


Postadress
Box 1146
221 05 Lund

Telefon
046-19 19 00

Internet
E-post
info[a]purac.se

Besöksadress
Traktorvägen 11, 226 60 Lund

Filialer, etc
Torsåsgatan 3A, 392 39 Kalmar
Hanshals Kyrkväg 123, 439 73 Fjärås
Bromsarevägen 9, 291 59, Kristianstad
Ekbacksvägen 28, 168 69 Bromma

FÖRETAGSFAKTA

Organisationsnr
556229-3125
Sätesort
Lund
Etablerat år
1956
Antal sysselsatta
160
Årsomsättning
884 miljoner kronor

KONTAKTPERSONER

VD / Affärsområdeschef

Jonas Fack
Telefon: 046-19 19 07
E-post: jonas.fack@purac.se

Försäljningschef

Owe Sänneskog
Telefon: 046-19 19 20
E-post: owe.sanneskog@purac.se

Affärsutvecklare

Peter Thulin
Telefon: 046-19 19 88
E-post: pt@purac.se

Försäljningschef Regionkontor Sverige

Erik Timander
Telefon: 046-19 19 68
E-post: par.frostberg@purac.se

Servicechef

Patrik Simonsson
Telefon: 0480-381 12
E-post: patrik.simonsson@purac.se

Reservdelsansvarig

Hans Jansson
Telefon: 0480-381 32
E-post: hans.jansson@purac.se

MER OM FÖRETAGET

Purac är världsledande inom behandling av avloppsvatten, processvatten och dricksvatten samt inom innovativ behandling av biologiskt avfall. Vi besitter bred kompetens och erfarenhet med våra egenutvecklade och licensierade teknologier och innovativa lösningar som ger ökad effektivitet och en mer ekonomisk drift.

Purac har hittills driftsatt mer än 4 000 entreprenader i över 70 länder. Vi har decennier av dokumenterad erfarenhet och erbjuder nyckelfärdiga anläggningar med funktionsgarantier. Vi designar våra lösningar med hjälp av de senaste IT-verktygen, metoderna och teknikerna. Sedan levererar, bygger och driftsätter vi anläggningar för industriella och kommunala kunder över hela världen.

Få andra företag kan konkurrera med vår lista av framgångsrikt genomförda kontrakt. Vi har kunder med vitt skilda förutsättningar och varje anläggning är unik. Därför är vi stolta över vår förmåga att anpassa anläggningar och arbetsmetoder till lokala, tekniska, juridiska, traditionella och kulturella förhållanden. Purac utvecklar ständigt nya processer för att öka effektiviteten, minska drifts- och underhållskostnader och för att krympa anläggningarnas storlek. 

Projektledare/Säljare
 
Petter Wastå, säljare/projektledare, region Syd/Sydost
Tfn: 0480-381 05
E-post: petter.wasta@purac.se

Michael Karathanasis
, säljare/projektledare, region Stockholm
Tfn: 046-19 19 68
E-post: michael.karathanasis@purac.se

Linus Wiberg, säljare/projektledare, region Skåne
Tfn: 0480-381 73
E-post: linus.wiberg@purac.se

Annica Mignander, säljare/projektledare, region Väst
Tfn: 046-19 19 56
E-post: anders.fermheden@purac.se

Christina Dahlbeck, säljare Sv/No, produktspecialist DeAmmon
Tfn: 046-19 19 67
E-post: christina.dahlbeck@purac.se

Johanna Norup, säljare Sv -biogas och förbehandling Purac EFWA
Tfn: 046-19 19 18
E-post: mikael.erlandsson@purac.se

Ingemar Heidfors, säljare Sv/No dricksvatten
Tfn: 046- 19 19 32
E-post: ingemar.heidfors@purac.se

Stefan Winberg, säljare Sv avloppsvatten
Tfn: 046-19 19 49
E-post: stefan.winberg@purac.se

Leszek Zadura, säljare No - biogas
Tfn: 046-19 19 43
E-post: leszek.zadura@purac.se

Klicka för att visa vår annons.


ISO 9001
ISO 14001
ISO 18001
EMAS
VARIM
Föreningen Vatten
Svenskt Vatten
Swepump
Teknikföretagen
Svensk Automation
ITF
SSTT
Geotec
VVS-fabrikanterna